listopada 04, 2017

BUŁECZKI POMIDOROWE SMAŻONE NA PATELNI

Ostatnio na blogu było więcej deserów i ciast niż potraw wytrawnych. Dlatego dzisiaj zapraszam Was na bułeczki pomidorowe smażone na patelni.

Bułeczki są delikatne z nutą pomidorowego sosu. Idealnie pasują aby podawać je z pastą warzywną lub rybną. Mają chrupiącą skórkę i miękki środek.

Bułeczki są wynikiem wyzwania podjętego wraz z #olejWielkopolski i #olejkonwenanse, który ma udowodnić że można zrobić tradycyjne danie w nowoczesnym wydaniu. Jak przypominam sobie dzieciństwo to pamiętam poranek pachnący chlebem w piekarniku. Staram się aby teraz mojej rodzinie dawać to co ja miałam. Dom pachnący chlebem i chrupiącą skórką.
Przygotowałam więc tradycyjne bułki ale zamiast upiec ciasto usmażyłam je na patelni grillowej pod przykryciem.

Bułki przygotowałam z dodatkiem oleju rzepakowego Wielkopolski. Olej rzepakowy polecany jest w naszej kuchni bardziej niż oliwa. W porównaniu z innymi tłuszczami olej rzepakowy zawiera najmniejsza ilość szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych i największa ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla naszego organizmu. Badanie wykazały, że regularne spożywanie oleju rzepakowego (2 łyżki dziennie to zalecana porcja) chroni organizm przed cukrzycą i jej powikłaniami.

Olej rzepakowy jest odporny na działanie temperatury więc można go jeść na zimno jak i na ciepło. Dodatkowo również zapobiega wchłanianiu się cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Olej rzepakowy posiada witaminy, które wchłaniają się w organizmie, które korzystnie działają na nasz wzrok czy naczynia krwionośne.

 
Składniki:
1/2 kg mąki chlebowej
100 g koncentratu pomidorowego
270 ml letniej wody
40 g drożdży świeżyc
duża szczypta bazylii
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru brązowego 

Drożdże rozpuszczamy w wodzie. Dodajemy 2 łyżki mąki oraz cukier. Mieszamy z drożdżami i odstawiamy na bok.

Mąkę, koncentrat pomidorowy, bazylię, sól oraz Olej Wielkopolski mieszamy. Dodajemy rozczyn drożdżowy i ugniatamy ciasto do momentu kiedy ciasto nie będzie kleiło się do rąk ale będzie giętkie. Odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na ok 1 godzinę.
Z ciasta robimy wałek i dzielimy na 12 części. Z każdej części formujemy podłużne ale płaskie bułki. Zostawiamy na 15 minut.

Po tym czasie bułki na patelni grillowej (już bez oleju) smażymy pod przykryciem przez ok 7 minut z każdej strony.
Podajemy z pastami kanapkowymi.

 
#OLEJKONWENANSE z Olejem Wielkopolskim

1 komentarz:

  1. Ciasto drożdżowe zawsze piekę, nigdy nie smażyłam, ale ciekawy pomysł. Kiedyś wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz.